Webinary

Paweł Nowacki: O sposobach na zaistnienie startupu w mediach

Niezależnie od tego, czy materiał trafi do redakcji, czy twórcy startupu samodzielnie zdecydują się go promować, pierwszym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć jest to, czy treść, którą startup chce przekazać, jest ważna dla firmy czy dla odbiorcy – mówił Paweł Nowacki podczas listopadowej sesji Akceleratora Innovatorium.

– Internauci korzystają z szeroko rozumianych mediów kiedy chcą, gdzie chcą i jak chcą – przypomniał Nowacki. Wybierają je samodzielnie, nadając szczególną rolę social mediom. Zmiany na rynku nie pozostały więc bez wpływu na pracę dziennikarzy i redakcji. Poszukiwanie informacji (offline i online) nie zajmuje już dziś tak dużo czasu, jak przed epoką internetu; pisanie tekstu także relatywnie niewiele, za to wszelkie działania, związane z publikacją materiału, mające na celu jak najlepszą dystrybucję, weszły na stałe do zakresu zadań dziennikarza. Prócz bycia researcherem i autorem, może być także montażystą (wideo lub podcastów), fotografem, specjalistą od obróbki zdjęć itp. Człowiekiem zdecydowanie bardzo zajętym. Debiutujący startuper powinien o tym pamiętać. – Jeśli twórcy startupu zechcą docierać do odbiorców za pośrednictwem redakcji, powinni mieć dobrze przygotowany materiał, informujący o ich produkcie. Im bardziej zaawansowana będzie to oferta, im lepiej przygotowana treść, w której wyraźnie podkreślona jest wartość innowacji, tym większa będzie szansa na zainteresowanie dziennikarza tematem i tym większa szansa na powodzenie promocji.

Przekonać dziennikarza

– W świecie nadpodaży informacji, dotarcie do dziennikarza z własną, nie jest specjalnie trudne – przekonywał Paweł Nowacki. – Trudniejsze jest przekonanie go, że warto się nią zająć. W nowej rzeczywistości medialnej artykuł żyje własnym życiem, a dziennikarz wart jest tyle, ile zarobią jego treści. Jednocześnie on sam także stał się marką, musi być więc przekonany, że podejmuje się tematów, które są warte zainteresowania.

– Jeśli jako startup dostarczamy jakiemuś medium treść, to trzeba też pamiętać, że media są uzależnione od tego, w jaki sposób zarabiają pieniądze i ściągają ruch. Nawet gdy treść trafi do jakiegoś serwisu technologicznego, który wielu czytelników świadomie wybiera,  dziennikarz wykorzysta ją i opublikuje, to i tak część użytkowników, może na nią trafić tylko dzięki wyszukiwarce.

Startuper social ninja

Korzystanie z pośrednictwa redakcji to jedna możliwość. Druga to samodzielne tworzenie informacji i dystrybucja za pośrednictwem social mediów. Mogą pomóc, ale czas, jaki startup ma na dotarcie z nią do odbiorcy, jest bardzo ograniczony. Przekaz musi być więc precyzyjny. 

– Żyjemy w epoce ekonomii uwagi – mówił Paweł Nowacki. Kilka liczb najlepiej obrazuje tę sytuację. W 1995 roku istniało 23.500 serwisów, co przy 39,6 mln internautów dawało 1985 użytkownika/internauty na 1 stronę. W 2012 serwisów było już 255 mln, a internautów blisko 2 mld. To znaczy, że na jedną stronę przypadało 7,7 użytkownika. 10 lat temu! Jak w takiej rzeczywistości budować przekaz i skutecznie docierać do właściwego odbiorcy?  – Właściciele startupu muszą pamiętać, że komunikację prowadzimy w świecie, w którym zachowania odbiorców mają istotny wpływ na to, jak z nią dotrzemy do użytkownika – przekonywał Paweł Nowacki. – A skoro mamy do czynienia z nadpodażą treści, zwrócenie uwagi na konkretny produkt, usługę czy zjawisko jest niezmiernie trudne. 

Definicja dobrej treści

Kiedy można mówić, że treść jest dobra? Gdy generuje odsłony lub wpływa na decyzję o zakupie subskrypcji, a przynajmniej przykuwa uwagę czytelnika i angażuje jego czas, zatrzymując na treści i zachęcając choćby do pozostawienia komentarza. Także wtedy, gdy buduje relacje z użytkownikiem i jest podawana dalej. – Każdą opowieść da się skrócić. Także opowieść o waszym startupie – przypominał Paweł Nowacki, podkreślając jak ważna jest umiejętność zwięzłego opowiedzenia o wartości produktu czy usługi, które oferuje. Gdy na rynku są takich firm tysiące, świadomość cechy wyróżniającej ofertę na rynku, jest nie do przeceniania. Gra toczy się o zainteresowanie potencjalnego użytkownika.

Jak zbudować dobrą treść

Niezależnie od tego, czy materiał trafi do redakcji, czy twórcy startupu samodzielnie zdecydują się go promować, pierwszym pytaniem, na które trzeba odpowiedzieć jest to, czy treść, którą startup chce przekazać, jest ważna dla firmy czy dla odbiorcy. Drugie pytanie powinno brzmieć: Czy możemy „opowiedzieć Stary Testament w minutę” czyli czy redukując do minimum zbędne treści, potrafimy wybić kluczową informację.  Trzecie powinno dotyczyć kryteriów wyboru social mediów. – Nie da się być na wszystkich kanałach – podkreśla Nowacki. – To kosztowne i czasochłonne, dlatego trzeba wiedzieć, kim ma być odbiorca komunikatu.

Marka to nie to, co my chcemy o nas powiedzieć, ale co konsument mówi o niej miedzy sobą – podsumowuje Paweł Nowacki.

Wykład przeprowadzony 27 listopada 2022 roku

Paweł Nowacki, konsultant strategiczny, szkoleniowiec. Trener m.in. dziennikarzy lokalnych z Polski i niezależnych wydawców z Ukrainy i Białorusi.
DIMAQ Professional

Podobne artykuły:

Herb Polski
Flaga Polski

Dofinansowanie ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu. Projekt: Akcelerator

DOFINANSOWANIE: 900 000 ZŁ
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 1 020 000,00 ZŁ