Zespoły

PsychoLab – psychologiczne laboratorium w aplikacji

Objawy, które zazwyczaj towarzyszą zaburzeniom psychicznym mogą również mieć podłoże czysto fizjologiczne np. wynikać z zaburzeń gospodarki elektrolitowej, witaminowej, problemów neurologicznych czy zaburzeń hormonalnych. Wtedy przyda się aplikacja, która szybko udostępni nowości wiedzowe psychoterapeutom.

Chodzi o tych psychoterapeutów, którzy nie współpracują bezpośrednio z zespołem: terapeuta-psychiatra-neurolog-laboratorium. Czyli o większość.

Wiedza, dotycząca problemu, jest rozwijana w społeczności naukowej niezwykle dynamicznie, niestety do praktyków trafia ona z opóźnieniem. Łatwo dostępna, podręczna, na bieżąco aktualizowana aplikacja skróci czas oczekiwania.

Jak ma działać? Aplikacja na podstawie wybranych przez terapeutę objawów psychologicznych, poznawczych i behawioralnych poleca użytkownikowi (psychoterapeucie/-tce) zestaw badań lekarskich i laboratoryjnych, których wykonanie pozwoli na wykluczenie podłoża czysto fizjologicznego opisywanych objawów. Psychoterapeuta/-ka poleca wizytę u lekarza, który/a może takie badania zlecić. Dzięki temu psychoterapia będzie lepiej dostosowana do problemu, a pacjent zostanie potraktowany całościowo, co zwiększa szansę na długotrwałą poprawę. Współpraca lekarzy i psychoterapeutów to bardzo ważny element, poprawiający jakość świadczonych usług terapeutycznych. Element ten jest – niestety – skrajnie zaniedbany. Aplikacja skierowana jest głównie do terapeutów bez medycznego wykształcenia, ale może też być wykorzystywana przez medyków np. lekarzy rodzinnych, do których zazwyczaj najpierw trafiają osoby, które być może później zgłoszą się na psychoterapię.

Podobne artykuły:

Herb Polski
Flaga Polski

Dofinansowanie ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu. Projekt: Akcelerator

DOFINANSOWANIE: 900 000 ZŁ
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 1 020 000,00 ZŁ