Z taką propozycją wychodzą autorzy nowatorskiego urządzenia. Ma ono przetwarzać tekst na alfabet Braille’a z możliwością wykorzystania detekcji obrazu i uczenia alfabetu.
Urządzenie zostanie też, dzięki sztucznej inteligencji, wzbogacone o możliwość detekcji obrazu (rozpoznawanie tekstu), opartego na sieci neuronowej i umożliwiającego tłumaczenie tekstu w czasie rzeczywistym.
Pozwoli to na edukację osoby niewidomej, tworząc literę zapisaną w alfabecie Braille’a poprzez wysunięcie odpowiednich wypustek i odczytując ją głosowo. Docelowo urządzenie będzie umożliwiało przetworzenie kilku liter jednocześnie, by móc czytać pełne słowa. Zastosowanie modelu rozpoznawania tekstu, pozwoli na przetwarzanie w przyszłości tekstu książek w sposób umożliwiający ich płynne czytanie, rozszerzając tym samym ograniczony dostęp do literatury dla niewidomych, co jest znaczącym problemem dla tej grupy społecznej. Dla osób, które utraciły wzrok, prototyp oferuje zintegrowany program do nauki.
Uniwersalne i skalowalne urządzenie (np. ten sam system wyświetlania pojedynczej litery ułatwia zwiększenie liczby liter) zgodne będzie z wytycznymi Marburg Medium. Umożliwi jednocześnie edukację, jak i tłumaczenie
tekstu ze zdjęcia w czasie rzeczywistym.
I co ważne: będzie konkurencyjne cenowo wobec aktualnie dostępnych urządzeń ułatwiających czytanie osobom niewidomym.Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej PK (praca inżynierska)
https://futurelab.pk.edu.pl/?p=675