Zespoły

Politechnika Wrocławska: Psychological Networks w masowej perswazji i analizie procesu politycznego

Celem projektu jest opracowanie holistycznego modelu analizy sieci społecznościowych, uwzględniającego w szerokim stopniu zarówno aspekty psychologiczne użytkowników, jak i topologię sieci w rozprzestrzenianiu się informacji i zachowań. Opracowany model zostanie zastosowany do masowej perswazji oraz analizy procesu politycznego.

Dr Michał Kosiński udowodnił w swoich pracach, że cechy ludzkie mogą być skutecznie estymowane z cyfrowych śladów ludzkiej aktywności (https://www.pnas.org/doi/full/10.1073/pnas.1218772110), a następnie efektywnie wykorzystywane do procesu perswazyjnego (https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.1710966114).

Social Networking Potential (SNP) jest, obliczanym przy pomocy algorytmów (https://arxiv.org/abs/1508.07951),
wskaźnikiem opisującym potencjał użytkownika do wywierania wpływu społecznego. Jest kluczowym czynnikiem dla skuteczności współcześnie prowadzonych, wykorzystujących media społecznościowe kampanii marketingowych, w szczególności kampanii marketingu wirusowego.   

Powyższe modele zwykle są rozważane osobno, albo w kontekście psychologicznym, albo w kontekście analizy sieci. Istnieją modele sieciowe uwzględniające pewne cechy psychologiczne, jednak mają tendencję robić to w sposób znacznie uproszczony. Celem projektu jest opracowanie holistycznego modelu analizy sieci społecznościowych, uwzględniającego w szerokim stopniu zarówno aspekty psychologiczne użytkowników, jak i topologię sieci w rozprzestrzenianiu się informacji i zachowań.

Spośród potencjalnych zastosowań, w planach rozważane jest głównie:

1)    masowa perswazja (marketing) – zwiększenie efektywności w porównaniu do tradycyjnych modeli;

2)    Analiza procesu politycznego, w szczególności procesu ustawodawczego Kongresu Stanów Zjednoczonych. Oprócz oczywistej korzyści, jaką jest uwzględnienie wyliczanych prawdopodobieństw kierunków polityki amerykańskiej w procesach decyzyjnych, możliwa jest optymalizacja procesu lobbowania w celu osiągania pożądanych rezultatów. Badania pokazują, że aktywność lobbingowa wpływa pozytywnie na wyniki
spółek (https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0149206310392233, https://www.economist.com/finance-and-economics/2011/10/01/money-and-politics) i ma potencjał przynoszenia spektakularnych zysków (https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=1375082, https://www.washingtonpost.com/blogs/ezra-klein/post/the-outsized-returns-from-lobbying/2011/10/10/gIQADSNEaL_blog.html).

Inne potencjalne zastosowania to m.in. implementacja nowych polityk w  firmie, wprowadzanie nowych produktów/innowacji technologicznych na rynek, rozprzestrzenianie zachowań popularyzowanych przez rząd, tj. szczepienia, dobrowolne plany emerytalne, ostrożność i przestrzeganie przepisów drogowych

Podobne artykuły:

Herb Polski
Flaga Polski

Dofinansowanie ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu. Projekt: Akcelerator

DOFINANSOWANIE: 900 000 ZŁ
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 1 020 000,00 ZŁ