Zespoły

Justice for digital art.: Algorytm ochroni prawa autorskie twórcy

Sztuka cyfrowa dopiero wkracza na rynek, ale już zyskuje spore uznanie, zarówno ze strony krytyków, jak i “zwykłych” konsumentów. Niestety, równie szybko na ten rynek zawitali złodzieje, którzy wykorzystują nieswoje prace bez pozwolenia czy innych umów.

Olbrzymie rozmiary sieci i mnogość stron internetowych powodują, że bardzo ciężko samodzielnie wyłapać  nieuczciwe działania tego typu. Ponadto, złodzieje często utrudniają rozpoznanie autora dzieła – pozbywają się znaków wodnych, nieznacznie zmieniają saturację barw pracy, udostępniają grafikę w “lustrzanym odbiciu” itp.

Algorytm AI wesprze twórców sztuki cyfrowej (digital art) w identyfikacji łamania ich praw autorskich. Powinien rozpoznawać prace, które są tożsame ze znajdującymi się w bazie danych, nawet jeśli dokonano na nich nieznacznej edycji.  Na podstawie informacji zwrotnej ze strony człowieka, algorytm będzie uczył się nowych technik wykorzystywanych przez złodziei, a nawet przewidywał nowe metody, które mogą zostać wykorzystane w przyszłości w celu próby oszukania programu.

Podobne artykuły:

Herb Polski
Flaga Polski

Dofinansowanie ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu. Projekt: Akcelerator

DOFINANSOWANIE: 900 000 ZŁ
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 1 020 000,00 ZŁ