Zespoły

Smart City AI: Usługi smart city dla jednostek samorządu terytorialnego

Dobre pomysły zawsze w cenie. Dlaczego więc jednostki samorządu terytorialnego nie miałyby korzystać z rozwiązań, które sprawdzają się w innych gminach. Może w tym pomóc portal integrujący usługi smart city wraz z inicjalnymi aplikacjami opartymi o sztuczną inteligencję i Internet Rzeczy.

Wszystko po to, by wspomagać zarządzanie jednostek samorządu terytorialnego (JST) na poziomie biznesowym. Będzie to możliwe dzięki algorytmicznej wizualizacji i zarządzaniu danymi, pochodzącymi z tych aplikacji oraz zastosowaniu rozwiązań polskich przedsiębiorców na potrzeby JST.

Aplikacje będą oparte głównie na technologii Internetu Rzeczy (IoT) i sztucznej inteligencji (AI). Zasoby umieszczone na platformie będą mogły być wielokrotnie wykorzystywane przez wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, z uwzględnieniem lokalnej specyfiki.

Finalnie każda gmina będzie mogła nieodpłatnie korzystać z aplikacji zamieszczonych i wytworzonych podczas trwania projektu. Jego efektem finalnym mają być oszczędności po stronie JST, dzięki udostępnieniu rozwiązań z poziomu centralnego. Ma też pozwolić dotrzeć polskim przedsiębiorcom do JST i zachęcić do wdrażania ich rozwiązań w administracji publicznej.

Portal będzie bazą rozwiązań możliwych do wdrożenia oraz bazą projektów inicjalnych, które mogłyby się przydać gminie np. w zarządzaniu transportem, odprowadzaniu ścieków, zaopatrzeniu w wodę, a które stanowiłyby punkt wyjścia do powstawania kolejnych aplikacji i projektów do umieszczenia na platformie. Dzięki temu rozwiązaniu możliwa będzie bieżąca ewaluacja kosztów utrzymania i modernizacja posiadanych zasobów, co pozwoli lepiej podejmować decyzje, a także promocja rozwiązań wdrożonych już na polskim rynku. Cyfrowe bazy danych będą nieocenionym wsparciem w zarządzaniu kryzysowym, gdyż ułatwienie dostępu do wiedzy o stanie infrastruktury podniesie skuteczność podejmowanych decyzji w sytuacjach kryzysowych.

Podobne artykuły:

Herb Polski
Flaga Polski

Dofinansowanie ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu. Projekt: Akcelerator

DOFINANSOWANIE: 900 000 ZŁ
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 1 020 000,00 ZŁ